Ulga z tytułu wspólnego rozliczenia małżonków
Jedną z najprostszych i jednocześnie najefektywniejszych metod na płacenie mniejszych podatków jest rozliczenie się wspólnie z małżonkiem. Metoda ta powoduje, że podatek wylicza się ustalając najpierw sumę dochodów małżonków, którą dzieli się na dwa. Szczególnie korzystne jest to gdy dochody jednego z małżonków opodatkowane są stawka 32%, a drugi z małżonków nie uzyskał dochodów lub uzyskał je odpowiednio niskie.
Kto może skorzystać ze wspólnego rozliczenia
Skoro ulga dotyczy małżonków to na pewno musimy nimi być. Dodatkowo musi istnieć między takimi osobami wspólność majątkowa. Dodatkowo więzy małżeńskie muszą łączyć podatników przez cały rok podatkowy lub od dnia zawarcia związku małżeńskiego do ostatniego dnia roku podatkowego. Również w sytuacji, gdy jeden z małżonków umrze w trakcie roku podatkowe lub po jego zakończeniu ale przed złożeniem zeznania, drugi z małżonków może wspólnie rozliczyć dochody.
Możliwe jest również rozliczenie się przez małżonków niebędących polskimi rezydentami, których miejsce zamieszkania znajduje się Unii Europejskiej, państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Konfederacji Szwajcarskiej, jeżeli osiągnęli podlegające opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przychody w wysokości stanowiącej łącznie co najmniej 75% całkowitego przychodu osiągniętego przez oboje małżonków w danym roku podatkowym i udokumentowali certyfikatem rezydencji miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.
Wykluczenia ze wspólnego rozliczenia
Wspólnie nie mogą rozliczyć się małżonkowie, gdy chociaż jedno z nich osiąga dochody opodatkowane podatkiem liniowym, podatkiem ryczałtowym (z wyjątkiem najmu prywatnego) lub podatkiem tonażowym.
Powiadomienie urzędu skarbowego o wspólnym rozliczeniu
Powiadomienia takiego dokonujemy zaznaczając odpowiedni kwadrat w zeznaniu podatkowym. Nie ma potrzeby oddzielnego informowania urzędu skarbowego o dokonaniu takiego rozliczenia. Również w sytuacji, gdy każde z małżonków rozlicza się w innym urzędzie.
Wspólnego rozliczenia dokonujemy na deklaracji PIT-36 lub PIT-37.
Kilka uwag
- Ustanie wspólności małżeńskiej majątkowej np. z powodu separacji, powoduje brak możliwości wspólnego rozliczenia małżonków.
- Jeśli podatnik zarejestrował działalność i wybrał rozliczenie dochodu według skali podatkowej, ryczałtu lub kartę podatkową nie ma możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Bez znaczenia pozostaje czy uzyskał jakiekolwiek przychody.
- Zawieszenie na cały rok działalności opodatkowanej podatkiem liniowym, kartą podatkową lub podatkiem ryczałtowym nie daje prawa do wspólnego rozliczenia.
- Można wspólnie rozliczyć się nawet w sytuacji, gdy osiąga się dochody z działalności rolniczej, działalności nieopodatkowanej, najmu prywatnego opodatkowanego ryczałtem, kapitałów pieniężnych np. dywidend, wygranych, ze sprzedaży nieruchomości .
Agnieszka Kołodziejczak