Ulga na termomodernizację

Z dniem 1 stycznia 2019 roku zarówno osoby fizyczne nieprowadzące działalności, jak również przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. W rozliczeniu za rok 2024 kwota odliczenia wydatków na termomodernizację budynków nie może przekroczyć 53.000 zł.  Termin na zakończenie przedsięwzięcia termomodernizacji wynosi 3 lata licząc od końca roku, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Jakich budynków dotyczy ulga

Ze wspomnianej ulgi mogą skorzystać podatnicy będący właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Tym samym z ulgi nie skorzystają właściciele mieszkań w typowych budynkach wielorodzinnych (np. blokach) ani właściciele lokali komercyjnych.

Nie można również skorzystać z ulgi w zakresie wydatków ponoszonych na modernizację innych budynków przynależnych do budynku mieszkalnego, chyba że dodatkowe pomieszczenia są wydzielone i trwale związane z budynkiem np. garaż.

Możliwe jest natomiast rozliczenie kwot wydanych w ramach ulgi termomodernizacyjnej na budynki, które wykorzystywane były na cele inne niż mieszkaniowe. Ważne aby odliczenie dotyczyło budynków mieszkaniowych.

Kto może skorzystać z ulgi

Jak zostało wspomniane wyżej z ulgi może skorzystać podatnik. Który jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku. Podstawą do rozliczenia ulgi jest posiadanie faktur wystawionych przez podatnika będącego czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia z opodatkowania. Ważne również aby wystawiona ona była na właściciela, współwłaściciela nieruchomości.

W sytuacji, gdy miedzy małżonkami istnieje wspólność majątkowa to nie ma znaczenia na którą z osób zostanie wystawiona faktura. Również część ulgi może zostać rozliczona przez jednego z małżonków, a pozostała kwota przez drugiego. Inaczej wygląda sytuacja, gdy tylko jeden z małżonków jest właścicielem budynku, a faktura została wystawiona na drugiego z nich. W takiej sytuacji nie można dokonać odliczenia kwot wynikających z tej faktury.

Katalog wydatków

Wskazana kwot 53.000 zł, która nie zostanie rozliczona w danym roku ze względu na wyczerpanie pełnej kwoty dochodu podlega rozliczeniu w 6 kolejnych latach licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Katalog wydatków, które uprawniają do ulgi termomodernizacyjnej za 2024 rok znajduje się w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 roku w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Ważne aby odliczone wydatki nie zostały podatnikowi zwrócone lub żeby nie zaliczył ich do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W sytuacji, gdyby podatnik po roku , w którym dokonał odliczeń otrzymał zwrot odliczonych wydatków wówczas obowiązany jest doliczyć odliczone kwoty do dochodu za rok podatkowy, w którym otrzymał zwrot.

                                                                                                                                                                                                                                                 Agnieszka Kołodziejczak

                                                                                                                                                                                                                                                  www.fortifin.pl